28. 10. 2020  7:30 Dobromila
Akademický informačný systém

Ľudia na STU


Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

prof. Ing. František Uherek, PhD.
Identifikačné číslo: 1937
Univerzitný e-mail: frantisek.uherek [at] stuba.sk
 
Prorektor - Vedenie STU (REKP REK)
 
Externý spolupracovník - Ústav priemyselného inžinierstva a manažmentu (MTF)

     
     Projekty
     
Publikácie
     
     Vedené práce     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce:
Diplomová práca
Názov práce:
Laserové popisovanie pre priemyselné aplikácie
Autor:
Ing. Roland Vadkerti
Pracovisko:
Ústav elektroniky a fotoniky (FEI)
Vedúci práce:
Oponent:
Stav záverečnej práce:
Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:
slovenský jazyk

Názov práce:
Laserové popisovanie pre priemyselné aplikácie
Abstrakt:
Práca sa zaoberá priemyselnými aplikáciami laserov, predovšetkým na popisovanie. Práca sa skladá z dvoch častí. Prvá časť je teoretická a opisuje niektoré najnovšie technológie a procesy, ktoré sú používané na popisovanie materiálov pomocou lasera v priemysle. Druhá časť je experimentálna, kde je navrhnutý a vyhotovený experiment na popisovanie niekoľkých rôznych materiálov pomocou dostupného laserového zariadenie. Experiment bol navrhnutý tak, aby výsledky sa dali reprodukovať a ľahko interpretovať na účely ako napríklad vytvorenie farebných obrázkov pomocou laserového popisovania. Cieľom experimentov bolo vytvorenie plôch takých štruktúr na povrchu materiálu, ktoré majú taký optický efekt na dopadajúce svetlo, ktoré ľudské oko vidí ako farebnú plochu. Počas experimentov sa podarilo úspešne vytvoriť niekoľko farebných plôch rôznej farby a na rôznych materiáloch. Škála vytvorených farieb nie je kompletná, preto použitie tohto procesu na vytvorenie farebných obrázkov je limitované. Vyhodnotenie výsledkov je ukážkové, keďže vyhodnotenie farieb ako takých je ťažké bez špičkových zariadení. Vyhodnotenie je subjektívne vzhľadom na to, že každý človek vníma farby inak, nehovoriac o skreslení výsledkov počas dokumentovania, ktoré vznikali fotografovaním, digitálnym spracovaním a tlačením.
Kľúčové slová:
Laserové gravírovanie, Optický efekt, Laser, Laserové popisovanie, Farebné popisovanie

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene