27. 10. 2020  22:47 Sabína, pamätný deň - Deň černovskej tragédie
Akademický informačný systém

Ľudia na STU


Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

Ing. Karol Lušpai, PhD.
Identifikačné číslo: 21554
Univerzitný e-mail: karol.luspai [at] stuba.sk
 
Vedecký pracovník KS II.b. CSc.,PhD. - Oddelenie fyzikálnej chémie (ÚFCHCHF FCHPT)

     
     
     
     
Projekty     
     
Ďalšie informácie     Vedené práce     

Ďalšie informácie

Za nasledujúce informácie zodpovedá sám používateľ.

"Analógová elektronika pracuje podľa fyzikálnych zákonov, zapojenia obvodu a parametrov použitých elektrotechnických súčiastok. Digitálna elektronika pracuje podľa programu. Ak program písal nepriateľ...vzniká tlačiareň - najodpornejšie zariadenie hneď po elektrickom kresle, čo kedy ľudia vymysleli. Jej účelom je nadvláda jednej skupiny ľudí nad druhými."


"Ak je niečo neuveriteľne nelogické, výsledky z toho sú nepoužiteľné, má to dokonalú reklamu v médiách, stojí to nezmyselne veľa peňazí, pripomína to Gotwaldov päťročný plán z 50.tych rokov, formálnu stránku to hodnotí ako podstatnejšiu než obsahovú, tak to zaváňa Európskym projektom. Európske projekty nebrat - ak chcete robiť výskum a nie len čerpať finančné prostriedky. To je totiž to jediné čo sa s Európskymi projektami dá robiť. A ešte niečo - strašne z nich bolí chrbtica, hlavne keď ju má niekto čestnú a rigidnú..."

"Najväčší zločin v histórií je zakázať myslieť."

"Kto nemyslí, bude myslené zaňho, ale nie preňho."

"Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality. Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili. "

"Bez uvažovania (N+1.) dimenzie nemožno pochopiť prítomnosť v N-rozmernom priestore."

„Čo je to pokrok ? Ako ho definovať ? Má jeden jediný smer vývoja ? Často sa za pokrok považuje posun vývoja len jediným určeným smerom. Ale v skutočnosti pokrok nemá určený smer, je to akýkoľvek vývoj v žiadanom smere vychádzajúci z danej úrovne poznania. V rôznych kultúrach smeruje pokrok rôznymi smermi, teda šiel až do začiatku nadvlády západnej kultúry. V západnej kultúre sa za pokrok považuje vývoj iba smerom k pohodliu, ilúzii bezpečnosti a tým aj k nevyhnutnej strate súkromia a slobody. Neriešim či je to zakódované v genetickej podstate zápaďanov, alebo len premyslená propaganda využívajúca ich stádovitosť, možností je veľa. Ale je to skutočne jediný možný smer vývoja ? Nie, nieje. Takzvaný menej rozvinutý svet to dokazuje. Často ľudia v rozvojových krajinách žijúci autentický život bez pohodlia v jednoduchých podmienkach sú oveľa šťastnejší než ľudia z tzv. rozvinutého západného sveta a pokiaľ majú čo jesť tak sú šťastnejší než zápaďan ktorý nikdy nemá dosť, nikdy nieje spokojný. Ak sa oprostíme od západných dogiem, tak dospejeme ku slobode - každý jednotlivec môže mať vlastný smer pokroku, môže sa napríklad učiť nové veci, zdokonalovať sa v činnostiach ktoré chce ovládať a celkovo duchovne „rásť“. Aktuálny rozvoj techniky pritom v skutočnosti nieje záväzný. To, že máme atómové bomby neznamená že v zmysle nezastaviteľného pokroku ich musíme bežne používať na bežné susedské spory len preto aby sme neboli spiatočnícki. Je tu dôležitý aspekt vôle a vývoja žiadaným smerom. Nikto súdny tie bomby používať nechce, aj keď ich má v sklade, pretože nechce rádioaktívne kontaminovaný svet kde vzduchom lietajú jadrové hlavice. Samoúčelný pokrok tam kam nikto nechce je nezmyselný. So súčasnou úrovňou techniky je možné svet prevrátiť do neskutočnej totality, takej aká tu ešte nikdy nebola. A to všetko pod rúškom pohodlia a bezpečnosti. Preto nieje možné a ani žiadúce aplikovať celý súčasný stav techniky pod diktátom univerzálneho pokroku.“

"Hovorí sa tu o pokroku. Kde je ten pokrok ? V medicíne ? Možno tam áno. V hospodárstve ? Kdeže. Máme 8-hodinový pracovný deň rovnako ako pred 100 rokmi, mizerných 25 dní dovolenky za rok a za poctivo zarobené peniaze si môžeme kúpiť akurát výsledky nepoctivej práce iných. Je snáď pokrokom to, že výrobky sú od začiatku navrhnuté na to aby sa pokazili ? Na to aby ľudia mohli nezmyselne 8-hodín denne plýtvať svojim drahocenným časom a vyrábať niečo čo je od začiatku navrhnuté tak aby to v pravý čas zlyhalo ? Čo si človek nevyrobí alebo neprerobí sám to nemá poctivé. Do toho omieľajú títo "pokrokári" obligátne pokrytecké kecy o životnom prostredí ? Ó toto nieje pokrok. Pokrokom by bolo šetriť zdroje, oprostiť sa od zbytočne vykonávanej práce a tú ktorú je naozaj potreba urobiť rozdeliť medzi viac ľudí. To by bol skutočný pokrok."

"Nad každým počítačom, programom, operačným systémom... sa dá zvíťaziť, závisí to len od veľkosti použitého kladiva a nákovy. Vďaka bohu za fyzickú vrstvu, vypínače, zásuvky - v ktorej máme my, ľudia, navrch."

"Nič nedokáže zničiť rýchlejšie obrovské množstvo ľudskej práce ako počítač. Niekedy na to stačí dobre utajená klávesová skratka a hodinu písaný mail je v keli."

"História osobných počítačov je históriou nadvlády jednej skupiny ľudí nad druhými."

"Je absolútne nevyhnutné pri návrhu akéhokoľvek zariadenia dať prioritu človeku pred počítačom. Iba tak môže zariadenie pracovať pre človeka a akceptovať jeho individuálne myslenie."

"Virtuálna realita ? Na niektoré veci použiteľná a praktická, ale nemôže byť náhradou skutočnej reality, je to len technická pomôcka."

"Západ sa ustavične snaží separovať ľudí, ktorí vedia myslieť a tvoriť, od ľudí, ktorí vedia niečo fyzicky vyrobiť. Nieje totiž nič nebezpečnejšie pre totalitné snahy nepriateľa ako spolupráca myslenia, tvorivosti a výroby."

"Najvyššiu hodnotu má sloboda. Sloboda nikdy nieje zadarmo. Pohodlná a bezpečná cesta nikdy nevedie ku slobode."

"Súkromie, právo na súkromie ako aj anonymita polohy je neoddeliteľnou súčasťou slobody."

"Pohodlie produkuje neschopnosť a závislosť."

"Neexistuje adekvátna protihodnota, ktorá by stála za stratu slobody."

"Všetky tradičné bašty ľudskej slobody a individuality sú pod silnou paľbou."

"Akceptovateľná miera rizika patrí k životu. Kto ti ju berie pod zvrhlou totalitnou zámienkou bezpečnosti, berie ti časť života. Vlastne ťa čiastočne zabíja a je to teda vrah. Takže propagandistické reči o dosiahnutí stavu "bez nehôd, bez zranení, bez obetí" niesú ničím iným než volaním po totalite, pozor na to."

"Pre západ pod vedením veľkých nadnárodných firiem nieje žiadna špinavosť dosť špinavá. žiadna podlosť dosť podlá, aby sa jej štítil."

"Veľké firmy sa neunúvajú zisťovať čo si zákazníci želajú, veľké firmy im to proste chcú diktovať čo si želajú. Veľké firmy, to je totalita. Je čas na odboj, po vzore našich predkov."

"Najväčší vynález západu je stres, zhon a honba za niečím, čo v podstate nikto nepotrebuje - nadbytkom nekvalitných výrobkov. A to celé je len za účelom udržaniaa prehlbovania rozdielov medzi bohatými a chudobnými."

"Smer zápaďana je jasný. Zmar pod zámienkou rozvoja, nesloboda pod zámienkou slobody, nesvojprávnosť pod zámienkou kompetencie, smrť pod zámienkou bezpečnosti a vo výsledku hlavne totalita."

"Dôvod, prečo západ všetko digitalizuje, je v samotnej podstate ideológie korporátneho fašizmu, ideológie, ktorá neguje nezávislosť jednotlivca, a podporuje nadvládu jedných ľudí nad druhými. Digitálne technológie sú dobrým nástrojom napomáhajúcim v týchto zločinoch premieňajúcich mysliacu bytosť - človeka, na možno formálne vzdelaného, ale pritom hlúpeho, šedivého, spriemerneného, pohodlného, podľa možnosti zadĺženého a všemožne závislého "spotrebiteľa"."

"Keď ti západniar hovorí, že niečo nemusíš robiť, POZOR !, práve sa ti to snaží zakázať !"

"Nadávka "západ" a jej odvodeniny sa netýka geografie alebo národnosti. Týka sa politiky, ideológie konzumu, plytvania, výroby odpadu a všadeprítomnej devastácie ľudského druhu."

"Prečo sú priemyselné spotrebiče kvalitné a trvácne zatiaľ čo tie domáce sa pokazia po uplynutí záručnej doby ? Tvrdiť že je to kvôli dostupnej cene pre zákazníkov by bolo veľmi zjednodušujúce, nakoľko niekedy rozdiel medzi dobre nadimenzovaným a zle nadimenzovaným výrobkom je tak malý, že by sa na cene materiálu neprejavil alebo prejavil len minimálne. Často ide o milimeter hrúbky plastu, ktorý na kritickom mieste spôsobí zlyhanie v pravú chvíľu, zatiaľ čo inde by sa dal bez problémov ubrať, teda výrobok by sa dal vyrobiť kvalitnejšie s tým istým množstvom materiálu. Dokonca mal som rozobraté veľmi drahé domáce spotrebiče, ktoré vykazovali presne tie isté znaky riadenej životnosti výrobku ako tie lacné, takže len cena to nevysvetľuje. Aby sme to pochopili, musíme si najprv uvedomiť kto je skutočným tvorcom hodnôt. Sú to ľudia, ľudský čas a ľudská práca. Tovar do domácnosti nakupujú tvorcovia hodnôt - obyčajní ľudia a predať im nekvalitný výrobok je spôsob ako ich systematicky a neustále okrádať, teda robiť z nich otrokov, ktorí plýtvajú svojím drahocenným časom, pracujú a tvoria hodnoty pre zápaďana aby si sami zarobili na niečo čo by si inak vôbec nemuseli kúpiť. Je to teda jeden zo spôsobov ako udržovať ekonomické rozdiely v spoločnosti. Všetky žvásty o pokroku, morálnom zastarávaní, životnom prostredí, pseudoekológií a podobne sú len pozlátko tak falošné ako západ sám."

"Fakty neoklame ani najlepšie PÍJÁR."

"Sloboda a zodpovednosť patrí k sebe, kto ti berie zodpovednosť (berie ju napr. na seba), berie ti aj slobodu."

"Prírodné zákony a fyzika sú hlavným spojencom človeka v boji o slobodu. Nedajú sa porušiť, nedajú sa skorumpovať. Keď im rozumieme, sú na našej strane."

"Súčasný západný svet - to je sen všetkých pravoverných ŠtB-ákov, o ktorom mohli za socializmu len zvrhlo snívať. Kto by si vtedy za "totality" pomyslel, že nadíde "slobodná" doba, kedy si budú niektorí ľudia za vlastné peniaze dobrovoľne kupovať zariadenia, ktoré nemajú pod kontrolou, sú zneužiteľné na ich odpočúvanie, sledovanie činnosti a polohy, mnohí na nich budú závislí, budú ich nosiť so sebou a dokonca dobrovoľne o sebe budú zverejňovať množstvo súkromných informácií a fotografií na internete ? "

"Štatistika je v súčasnosti veľmi nepochopená a zneužívaná veda. Štatistika nikdy nehovorí nič o konkrétnom prvku štatistického súboru - jedincovi, hovorí len o celku ako takom. Zo štatistiky sa žiadne personifikované závery robiť nedajú. Štatistické závery sedia len na dokonale spriemerovaný element, ktorý v rozmanitom svete pravdepodobne ani neexistuje. Nepriateľ ale aj na toto má riešenie - unifikovať a spriemerniť dekadentné a individuálne prvky tohto štatistického súboru, aby ich mohol naraz ovládať rovnakými metódami, rovnakou reklamou. Jednotvárnosť však nieje zdravá, prirodzená je rozmanitosť. Rozmanitosť je nositeľkou slobody."

"Veľmoc sa nepýta, veľmoc diktuje."

“Túžba po dokonalosti pochádza od diabla !“

"Mesto je odporné miesto na život. Čím väčšie, tým nevhodnejšie na život. Veľké mesto zo svojej podstaty priťahuje totalitu, preorganizovanosť a neslobodu."

„Západné moderné elektronické hračky IoT (Internet of Thinks) majú jediný zmysel – odpútať pozornosť jednotlivcov od toho podstatného – všestranného útoku na osobnú slobodu.“

„K čomu svet inteligentných vecí a hlúpych ľudí ? Inteligentný má byť v prvom rade človek. Každé zariadenie ovládané ručne človekom je inteligentne riadené. Už od praveku. Akosi sa na to zabúda a inteligencia človeka sa začína viac a viac zanedbávať.“

“Keď budete z ľudí robiť hlupákov a tak k nim aj pristupovať, stanú sa nimi. Bohužiaľ analogicky to neplatí o múdrosti, tam často analogický prístup vedie k podobnému výsledku. Riešenie ? Individuálny prístup môže viesť k najlepšiemu možnému výsledku.”

“Marketing je veda pochádzajúca od diabla o tom ako urobiť ľudí neustále nešťastných s tým čo majú, aby túžili po tom čo nemajú a na čo často nemajú, aby závideli tým čo to majú a aby uverili, že nejaký nákup ich urobí trvale šťastnými. To ale samozrejme od samotnej podstaty nesmie marketing dopustiť, pretože jeho cieľom je navyšovať obrat – aby sa ľudia celkovo zaplietli do toho nemyselného kolotoča nakupovania a vyhadzovania a tak balancuje na tenkej hranici drogového opojenia, kedy ľudským troskám v jeho osídlach prinesie nákup výrobku chvíľkové uspokojenie, ale to uspokojenie musí byť dostatočne krátke, aby mohlo nasledovať ďalšie a ďalšie nekonečné nakupovanie. Proste hnus.”

"Nadbytok peňazí vedie k plýtvaniu. Pri nadbytku peňazí skazu veštiace vlajky západu sa vyťahujú, tvorivé myslenie sa zastavuje a človek duševne upadá. To je súčasný západný svet."

“Nepriateľ hovorí : „Kúp si náš výrobok a nemusíš robiť čo ťa baví a môžeš sa venovať v ušetrenom čase činnostiam ktoré nenávidíš.“ Nezmysel ? Ale kdeže ! Súčasný západný svet.”

“Mám silné podozrenie, že cirkus okolo znižovania skleníkových plynov nieje ničím iným než snahou o podporu predaja. Nakupovať, vyhadzovať, nakupovať vyhadzovať...”

“Nič jednorazové nemôže byť ekologické. Aj recyklácia je len najhoršia ešte akceptovateľná možnosť. Najlepšia možnosť je používať a nevyhadzovať a vyrábať kvalitne a trvácne.”

"Na západnej ideológii je šialené, že množstvo vyprodukovaného odpadu je tam mierou životnej úrovne. Čím viac nakupovania/vyhadzovania, tým má zápaďan pocit vyššej životnej úrovne.."

“Keď zdravý bude používat pomôcky pre nemohúcich, stane sa nemohúcim. Keď sa bude zdravý voziť na invaldnom vozíku, stane sa invalidom (vďaka atrofii svalov). Keď bude zdravý človek používať navigáciu, aby si ulahčil orientáciu v neznámom prostredí, stratí orientačný zmysel ako aj predstavivosť. A tak je to so všetkým. Nenechajme zo seba urobiť ľudskú trosku len pre módnu pohodlnosť. Pohodlie vytvára závislosť. Závislosť vedie k strate slobody a žiadne pohodlie nestojí za stratu slobody.”

“Čím je v spoločnosti silnejšia rodina, tým sú slabšie korporácie a banky. Platí to aj opačne – čím je úloha rodiny slabšia, tým silnejú korporácie a banky. Deje sa tak pod zámienkou väčšej individuality a “slobody”jednotlivca. Je smiešne vidieť mladého človeka práve odpútaného od rodiny užívajúc si novo nadobudnutú “slobodu” zadĺžený až po uši vo vlastnom novom byte. Táto ilúzia slobody nieje ničím iným ako propagandou a reklamou. Je to značka, nieje to nič iné a so skutočnou slobodou nemá nič spoločné. Nemožno byť zadĺžený a slobodný súčasne, to sa vzájomne vylučuje. Všetky pôžičky, ak je to možné, by sa mali diať v rámci rodiny. Úrokmi potom silnie rodina, nie banka.”

“Nech sú vzťahy v rodine akékoľvek, rodina by mala byť k človeku vždy bližšie než anonymná inštitúcia. Krv nieje voda ! ”

“Žiadne úvery, hypotéky, splátky a pod. Sú to obyčajné dlhy. Treba to nazvať pravým menom.”

„Zimná kalamita v bratislave sa vyhlasuje, keď sa v dôsledku ojedinele sa vyskytujúceho snehového poprašku dostane do nákupných centier menej spotrebiteľov, tým klesne tržba, konzum tým trpí a produkcia odpadu stagnuje.“

"Štvrtá priemyselná revolúcia má potenciál byť veľkým prínosom pre rozvoj ľudstva. Môže však byť aj jeho ešte väčším zotročením. Všetko je len otázka vlastníctva výrobných prostriedkov. Pokiaľ je robot výrobný prostriedok, vlastniť ho musí zamestnanec alebo skupina zamestnancov, nie veľká firma. Len tak môže robotizácia priniesť niečo ľuďom (ušetriť prácu, čas). V opačnom prípade je horším dôsledkom nie ani tak všade rozoberaná strata pracovných príležitostí, ako skôr strata vyjednávacej pozície zamestnancov. Ak je fabrika závislá od operátorov výroby, tí môžu vyjednávať o svojich podmienkach napr. štrajkom, pričom majú obrovský vplyv na hospodárstvo firmy - majú dobrú vyjednávaciu pozíciu. Neprídu do roboty a fabrika nevyrobí nič. Čo ale v prípade že operátorov nahradíme strojmi vlastnenými firmou, a zamestnancov presunieme na nejakú zbytočnú, nezmyselnú, novo vytvorenú pracovnú pozíciu ? Ich vyjednávacia pozícia je absolútne nulová. V tomto je obrovské riziko zneužitia. Keď sa to vezme za správny koniec, mohla by sa konečne skončiť tá nezmyselná nadvýroba nekvalitných výrobkov s krátkou plánovanou životnosťou, tým vyriešiť významnú časť problému so životným prostredím a rovnako by sa tak mohli zmierniť obrovské rozdiely medzi bohatými a chudobnými, ktoré už dávno niesú spôsobené len schpnosťou alebo neschopnosťou jednotlivcov. Kto tu stojí na opačnej strane a je nepriateľom ? Iba tí, čo profitujú z roztvárania ekonomických nožníc. Veľké nadnárodné giganty. Nedajme sa "opiť rožkom". Nedajme sa zabaviť nezmyselnými hračkami, rôznymi hladkacími blikajúcimi "inteligentnými" somarinami len aby sme sa neplietli do toho čo sa nás bytostne týka - ekonomickej stránky prestavby spoločnosti a úlohy občana v nej - nie ako hlúpeho "spotrebiteľa" a "užívateľa", za ktorého musia zodpovedať iní (záruka, poisťovne, banky...), ale ako plnohodnotného, mysliaceho človeka a jeho rodiny - základnej ekonomickej jednotky spoločnosti. Teraz ide o všetko. Naozaj sa tu jedná o to, kto bude vládnuť. Nenadávajme na štát, ten je aký je, ale je z princípu na našej strane. Veľká firma nikdy nieje na strane ľudí. Veľká firma opovrhuje ľuďmi a je to vidieť na každom kroku, na každom jednom výrobku."