15. 10. 2019  19:29 Terézia
Akademický informačný systém

Ľudia na STU


Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

doc. Ing. Katarína Vizárová, PhD.
Identifikačné číslo: 3902
Univerzitný e-mail: katarina.vizarova [at] stuba.sk
 
Docentka CSc.,PhD. - Oddelenie dreva, celulózy a papiera (ÚPSP FCHPT)
Vedúca oddelenia - Oddelenie dreva, celulózy a papiera (ÚPSP FCHPT)

Kontakty     Výučba     Záverečná práca     Projekty     
Publikácie     Orgány     Vedené práce     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce: Diplomová práca
Názov práce:Overenie účinnosti modifikačnej sústavy obsahujúcej antioxidant \\na stabilizáciu reálnych dokumentov
Autor: Ing. Anna Briškárová
Pracovisko: Oddelenie dreva, celulózy a papiera (ÚPSP FCHPT)
Vedúci práce: doc. Ing. Katarína Vizárová, PhD.
Oponent:doc. Ing. Milena Reháková, PhD.
Stav záverečnej práce:Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Názov práce:Overenie účinnosti modifikačnej sústavy obsahujúcej antioxidant \\na stabilizáciu reálnych dokumentov
Abstrakt:Je známe, že lignocelulózové materiály, ktoré tvoria podstatnú časť tradičných nosičov informácií kultúrneho dedičstva, podliehajú rôznym typom degradačných reakcií počas prirodzeného starnutia. Súčasná ochrana týchto materiálov je zabezpečená najmä aplikáciou deacidifikačných konzervačných látok. Ich úlohou je potlačenie jednej z hlavných príčin degradácie, kyslej hydrolýzy. Starnutie papiera je však výsledkom súbežne prebiehajúcich viacerých mechanizmov degradácie. Preto je potrebné aplikovať pre zabezpečenie účinnej ochrany sústavy, ktoré obsahujú zložky spĺňajúce potrebné funkcie. V tejto diplomovej práci je testovaná multifunkčná modifikačná sústava zložená s deacidifikačnej a antioxidačnej zložky na dvoch rôznych vzorkách papiera -- Whatman, reálny dokument (kniha). Preverením multifunkčnej modifikačnej sústavy (MMS) sa potvrdilo, že pridaním antioxidantu do modifikačnej sústavy sa zvýšil stabilizačný účinok aj z hľadiska mechanických vlastností aj z hľadiska stabilizácie pH. Táto sústava zabezpečuje inhibíciu tvorby oxidačných degradačných produktov aj stabilizáciu priemerného polymerizačného stupňa celulózy počas starnutia. Dôležité je zistenie, že pri aplikácii na drevitý papier je potrebné vytvoriť alkalické prostredie pre zabezpečenie účinku antioxidantu. To znamená, že aplikáciou MMS, obsahujúcej deacidifikačnú aj antioxidačnú zložku sa dosiahne kvalitnejšia ochrana papierových nosičov informácií.
Kľúčové slová:ochrana, papier, deacidifikácia, antioxidant

Aktuálny stupeň zverejnenia
 
Bylo zvoleno nezveřejnění závěrečné práce - obsah (alebo časť obsahu) záverečnej práce je v konaní na prihlášku patentu/vynálezu.


Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Zobraziť zadanie

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene