26. 2. 2020  20:49 Viktor
Akademický informačný systém

Ľudia na STU


Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

doc. Ing. arch. Alžbeta Sopirová, CSc.
Identifikačné číslo: 4201
Univerzitný e-mail: alzbeta.sopirova [at] stuba.sk
 
Docentka CSc.,PhD. - Ústav urbanizmu a územného plánovania (FA)

Kontakty     Výučba     Projekty     Publikácie     Vedené práce     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce: Bakalárska práca
Názov práce:Námestie baníkov v Rožňave
Autor: Ing. arch. Lucia Kühnelová
Pracovisko: Ústav urbanizmu a územného plánovania (FA)
Vedúci práce: doc. Ing. arch. Alžbeta Sopirová, CSc.
Stav záverečnej práce:Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Názov práce:Námestie baníkov v Rožňave
Abstrakt:Východoslovenské mesto Rožňava ukrýva jedinečné štvorcové stredoveké Námestie baníkov, ktorého momentálny stav nezodpovedá jeho významu. Cieľom bakalárskej práce bolo navrhnúť riešenie, ktoré by obnovilo jeho funkčné, estetické, ako aj technické hodnoty. Návrh námestia vychádza z myšlienky prinavrátenia tohto dôležitého priestoru ľuďom a vytvorenia živého a atraktívneho priestoru. Statická a dynamická doprava, ktorá je najvýraznejším problémom námestia, je odklonená do susedných ulíc, čím sa vytvorila pokojná pešia zóna. Kompozíciu návrhu určujú spoločensky a historicky dôležité body na námestí, na ktoré opticky navádza dlažba. Zvýraznená je tak dominanta námestia Strážna veža, radnica, Biskupský palác s morovým stĺpom a kostol sv. Anny. Dlažba taktiež navádza návštevníkov námestia do frekventovaného pešieho prechodu. V mojom návrhu sú zakomponované odkazy na históriu námestia, ako je stromová alej pri kostole a štyri "kašne" umiestnené v rohoch námestia. Navrhnutý mobiliár a malá architektúra dotvárajú minimalistickú atmosféru námestia, ktorá moderným spôsobom dáva vyniknúť jedinečnosti tohto stredovekého námestia.
Kľúčové slová:verejný priestor, dynamika, navádzanie, historizmus

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Zobraziť zadanie

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene