23. 1. 2020  22:06 Miloš
Akademický informačný systém

Ľudia na STU


Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

doc. Ing. arch. Alžbeta Sopirová, CSc.
Identifikačné číslo: 4201
Univerzitný e-mail: alzbeta.sopirova [at] stuba.sk
 
Docentka CSc.,PhD. - Ústav urbanizmu a územného plánovania (FA)

Kontakty     Výučba     Projekty     Publikácie     Vedené práce     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce: Bakalárska práca
Názov práce:Americké námestie - rekonštrukcia verejného priestoru
Autor: Ing. arch. Beáta Urbanová
Pracovisko: Ústav urbanizmu a územného plánovania (FA)
Vedúci práce: doc. Ing. arch. Alžbeta Sopirová, CSc.
Oponent:prof. Ing. arch. Bohumil Kováč, PhD.
Stav záverečnej práce:Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Názov práce:Americké námestie - rekonštrukcia verejného priestoru
Abstrakt:V súčasnosti charakter námestia v mestskej časti Staré mesto dodáva alektričková trať, ktorá tvorí hlavnú kompozičnú líniu a parčík, ktorý je významným prvkom celého námestia. Charakter námestia, kde sa sústreďujú mladí ľudia, bude vyhľadávaním spoločenským miestom v Starom meste. Námestie je rozdelené na tri hlavné funkčné zóny -- relaxačno--vzdelávacia, oddychová zóna a reprezentatívna zóna ktoré, prvé dve sú v kontakte so zeleňou. Vznikajú tu väčšie rozptylové plochy vhodné aj na zimné obdobie, kde je možné obsadiť klziskom, tak sa námestie stáva vyhľadávaným aj cez zimné obdobie. Námestie tvoria dve zvislé hlavné kompozičné osi, a jedna vedľajšia, ktorá pre tým tvorila hlavnú kompozičnú os. V doprave sa vylúčili jednosmerné ulice, ale oba smery sa združili na jednej ulici Májkova, kde následne je riešená väčšia kapacita parkovacích miest, z tejto ulice je možné sa dostať do podzemného parkovania. Námestie je zjednotené spolu s časťou bývalej nemocnice, tak sa otvoril celý priestor a prepojenie z hornou stranou ulice. Pôdorys tvorí jednoduché línie, ktoré vytvárajú charakter námestia a taktiež určitým orientačným prvkom. Zachovanie niektorých vzácnych druhov a naznačenie bývalého parčíka, nám pripomína čo tu bolo pred tým. Mobiliár je riešený jednoduchými prvkami, tak aby nenarušovalo charakter priestoru. Zmenou funkcie niektorých častiach námestia a otvorenejším, nuž zároveň kľudnejším charakterom, je námestie viac spoločenským centrom a ponúka pre študentov vzdelanie ale aj relax.
Kľúčové slová:Námestie, doprava, oddychová zóna

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Zobraziť zadanie

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene