Jul 17, 2019   6:27 a.m. Bohuslav, pamätný deň - Výročie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky
Academic information system

Persons at STU


This page displays all publicly accessible information about the desired person. Some information about the person's occupation and offices may be hidden.

doc. Ing. arch. Henrich Pifko, CSc.
Identification number: 449
University e-mail: henrich.pifko [at] stuba.sk
 
Docent CSc.,PhD. - Institute of Ecological and Experimental Architecture (FA)
 
External colleague - Institute of Management of the STU (OUP REK)

Contacts     Lesson     Projects     Publications     Supervised theses     

Basic information

Basic information about a final thesis

Type of thesis: Bachelor thesis
Thesis title:Mixed Use Building
Written by (author): Ing. arch. Daniela Schuchmannová
Department: Institute of Ecological and Experimental Architecture (FA)
Thesis supervisor: doc. Ing. arch. Henrich Pifko, CSc.
Opponent:Mgr. art. Martin Uhrík, PhD.
Final thesis progress:Final thesis was successfully defended.


Additional information

Additional information about the final thesis follows. Click on the language link to display the information in the desired language.

Language of final thesis:Slovak

Slovak        English

Title of the thesis:Polyfunkčný bytový dom
Summary:Polyfunkčný bytový dom je stavba, ktorá vytvára nielen intímny priestor na individuálne bývanie, ale aj verejný priestor pre rôzne prevádzky a funkcie a poloverejný priestor pre relax, oddych a trávenie voľného času. Cieľom danej témy mojej bakalárskej práce s názvom Polyfunkčný bytový dom -- Cyprichova -- Černockého -- Rača, bolo navrhnúť polyfunkčný bytový dom na vyhradenom pozemku v lokalite Krasňany, Bratislava, ktorý doplní existujúcu zástavbu a voľne na ňu nadviaže. Pozemok sa nachádza blízko rýchlostnej cesty na Račianskej ulici, čím sú jeho obyvatelia bezprostredne napojení na hlavný ťah mesta Bratislavy, no zároveň zapadá do tichej nízkopodlažnej zástavby bytových domov so sedlovými strechami v tejto pokojnej lokalite. Z daného umiestnenia plynulo vzišla otázka kontrastu moderného uponáhľaného mesta a pokojného tradičného života, ktorou som sa v úlohe architekta pri navrhovaní dlho zaoberala. Vývoj hmoty objektu sa odvíjal od zopakovania rozmerov a umiestnenia susedných bytových domov, čo však priestorovo nevyhovovalo dnešným požiadavkám pre komfortné bývanie a preto bol rozšírený o druhú "zapustenú" hmotu, ktorá od druhého nadzemného podlažia rozšírila podlahovú plochu pre navrhované byty rôznych veľkostných kategórií. Vznikol päťpodlažný sekciový objekt s pridaním podkrovného priestoru. Výborná orientácia pozdĺžnej fasády na juh podnietila vznik priebežných južných balkónov s veľkými presklenými oknami, ktorým som dopriala aj posuvné slnečné tienidlá. Sedlová strecha poskytuje priestor pre výhodné umiestnenie termálnych panelov. Polyfunkčný bytový dom je otvorený do slnečnej strany nielen bytmi ale aj prevádzkami v prvom nadzemnom podlaží -- kníhkupectvom a kaviarňou s priestrannou terasou, ktorá plynulo nadväzuje na voľné zelené priestranstvo a relaxačné plochy vytvorené existujúcou zeleňou pomocou drobných úprav. Vyhriaty dom sa v poslednom nadzemnom podlaží otvára terasou do ulice aj severnej strane. Tieto terasy sú sprístupnené nielen priamo z daných mezonetových bytov, ale časť z nich je prístupná pre všetkých obyvateľov domu.
Key words:Polyfunkčný bytový dom, Krasňany, sedlová strecha

Display and download files

To display the final thesis assignment form click on the Display the final thesis assignment form icon. The following icons - Final thesis, Thesis appendices, Supervisor's review, Opponent's review - relate to the final thesis and can be downloaded. They could be displayed on condition they have been inserted and are available publicly.

Display the assignment form

Parts of thesis with postponed release:

Final thesis (final thesis appendices) unlimited
Reviews for final thesis unlimited