27. 10. 2020  19:46 Sabína, pamätný deň - Deň černovskej tragédie
Akademický informačný systém

Ľudia na STU


Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

Ing. arch. Pavel Nahálka, PhD.
Identifikačné číslo: 450
Univerzitný e-mail: pavel.nahalka [at] stuba.sk
 
Odborný asistent CSc.,PhD. - Ústav architektúry občianskych budov (FAD)
 
Externý spolupracovník - Ústav architektúry občianskych budov (FAD)

Kontakty
     
Výučba
     
     Orgány
     
Vedené práce
     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce:
Bakalárska práca
Názov práce:
Autosalón s autoservisom
Autor:
Pracovisko: Ústav architektúry občianskych budov (FAD)
Vedúci práce:
Ing. arch. Pavel Nahálka, PhD.
Stav záverečnej práce:Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:
slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Názov práce:
Autosalón s autoservisom
Abstrakt:
Témou bakalárskej práce bolo navrhnúť Autosalón s autoservisom do vopred známej lokality Trnavskej cesty v Bratislave, ktorá patrí pod mestskú časť Ružinov. Toto miesto charakterizuje dobré napojenie na hlavné cestné tepny mesta, čo zabezpečuje priame spojenie s ostatkom sídla a sieťou okolitých diaľnic. Ulica je využívaná aj mestskou hromadnou dopravou, s priamym napojením na letisko Milana Rastislava Štefánika, tvorí tak významnú komunikáciu v rámci mesta. Veľký pohyb ľudí robí z tejto lokality lákavé miesto pre nové stavby. Spojenie dobrej polohy s témou autosalónu bolo pre mňa výzvou, preto som sa rozhodol riešiť toto zadanie. V prvom rade sa bolo treba bližšie oboznámiť s prostredím, definovať jeho tvar, hranice, spoznať prírodne a iné bariéry a obmedzenia. Postupným selektovaním automobilových značiek som sa uchýlil k netradičnému smeru a tým boli elektrické autá. Predsa len v Bratislave má už väčšina značiek svoje predajné stánky a takto by som tvoril niečo nové, prípadne spojené s ďalšou príbuznou funkciou. Cieľom bolo vytvoriť niečo jednoduché a pritom zaujímavé. Vznikla tak myšlienka spojiť funkciu autosalónu a servisu pod jednu spoločnú strechu. Objekt teda tvorí jedna hmota, dispozične delená na tri základné celky. Úsek showroom-u, časť pre administratívu a priestor pre servis so skladmi. Ústredným prvkom budovy je zelené átrium, ktoré vizuálne prepája showroom so servisom a okolo neho sú umiestnené ostatné priestory. Showroom je dostatočne rozľahlý a rozprestiera sa na dvoch podlažiach, vytvárajúc tak galériu. Orientovaný je do ulice, aby čo najviac reprezentoval. Priestory servisu, tak ako aj skladov sú situované na severnej strane pozemku. Tieto dva celky sú spojené jednou chodbou, ktorá prechádza celou dispozíciou. Z tejto komunikácie sú prístupné všetky priestory. Samozrejmosťou je oddelený vchod pre zákazníkov a zamestnancov. Zeleného ducha elektrických áut dotvára aj predná presklená fasáda, ktorá je zložená s číreho skla a fotovoltických článkov. K znásobeniu slnečného žiarenia je pred budovou umiestnený bazén, ktorý pôsobí ako zrkadlo a teda presvetľuje interiér zdola a násobí slnečné lúče dopadajúce na fotovoltiku. Už spomínanou sekundárnou funkciou je prekrytá nabíjacia stanica spolu s ručnou autoumývarňou.
Kľúčové slová:
autoservis, pozemok, autosalón

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene