29. 3. 2020  12:10 Miroslav
Akademický informačný systém

Ľudia na STU


Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

doc. Ing. arch. Alžbeta Sopirová, CSc.
Identifikačné číslo: 4201
Univerzitný e-mail: alzbeta.sopirova [at] stuba.sk
 
Docentka CSc.,PhD. - Ústav urbanizmu a územného plánovania (FA)

Kontakty     Výučba     Projekty     Publikácie     Vedené práce     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce: Diplomová práca
Názov práce:Trnava - západný rozvoj mesta
Autor: Ing. arch. Tamara Čendulová
Pracovisko: Ústav urbanizmu a územného plánovania (FA)
Vedúci práce: doc. Ing. arch. Alžbeta Sopirová, CSc.
Oponent:Ing. arch. Peter Stec, CSc.
Stav záverečnej práce:Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:slovenský jazyk

slovenský jazyk        anglický jazyk

Názov práce:Trnava - západný rozvoj mesta
Abstrakt:Základnou úlohou, ktorú som sa snažila vyriešiť je zakomponovanie a zveľadenie rekreačnej zóny Kamenný mlyn ako reprezentatívnej súčasti mesta Trnava. Využiť potenciál priestoru medzi mestom a obcou Biely Kostol na vytvorenie lukratívnej zóny, ktorá sa začlení do mesta ako samostatná nová mestská časť. Jej charakteristickým znakom je prechod medzi mestskou a vidieckou štruktúrou s vysokým podielom zelene v území. Vytvoriť vhodné priestory a atmosféru pre bývanie, možnosť športového sa vyžitia, ale aj uspokojiť svoje potreby na nákupoch v mnohých prevádzkach, či posedením v kaviarňach a reštauráciách. Súčasťou zóny je tiež umiestnenie materskej škôlky, základnej školy, polikliniky s nemocnicou, miestnych úradov či knižnice. Vytvorenie verejných priestorov, priestorov pre služby v centre zóny a na vstupe do srdca rekreačného areálu a tiež sprístupnenie nábrežia Trnavských rybníkov zvýši lukrativitu tejto časti mesta. Situovanie vedecko-výskumného centra a výstavných priestorov, či areálu a tiež umiestnenie administratívnych priestorov zabezpečí ľuďom prácu v rámci novo navrhnutej zóny. Vysoká škola zároveň zabezpečí vzdelávanie v potrebných oboroch. Práve preto bolo dôležité vytvoriť systém dopravy v území a prehodnotiť spôsob prepojenia mesta s obcou Biely Kostol, ktoré v súčasnosti prechádza pomedzi rybníky a pretína tak toto prírodné prostredie. Nemenej dôležitou bola pre mňa vízia vytvorenia priestorov pre ľudí -- pre ich stretávanie sa, prechádzky a aktívne trávenie voľného času, pričom dôraz sa kladie aj na využitie bicyklov ako spôsobu dopravy. Využitie potenciálov územia, ktoré nám ponúka a ich vyzdvihnutie bolo samozrejmé pri hľadaní optimálnych riešení, ktoré by vyhovovali ľuďom čo najviac.
Kľúčové slová:západný rozvoj mesta, rekreačná zóna Kamenný mlyn, mestská časť, Trnava, zeleň

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Zobraziť zadanie

Časti práce s odloženým zverejnením:

Záverečná práca (prílohy záverečnej práce) neobmedzene
Posudky záverečnej práce neobmedzene