Oct 31, 2020   2:49 p.m. Aurélia, pamätný deň - Deň reformácie
Academic information system

Final theses


Basic information

Basic information about a final thesis

Type of thesis:
Diploma thesis
Thesis title:
VoLTE Voice and VoWIFI Voice Quality Measurement
Written by (author):
Ing. Boris Nerušil
Department:
Thesis supervisor:
Opponent:
Final thesis progress:Final thesis was successfully defended.


Additional information

Additional information about the final thesis follows. Click on the language link to display the information in the desired language.

Language of final thesis:
Slovak

Slovak        English

Title of the thesis:
Meranie hlasovej kvality technológie VoLTE a VoWIFI
Summary:V diplomovej práci Meranie hlasovej kvality v sieťach VoLTE a VoWiFi som popísal problematiku a rozdelenie merania hlasovej kvality. Popísal som objektívne a subjektívne metódy merania a spôsob vyhodnocovania. Ďalej som porovnal technológie VoLTE a VoWiFi ako nové technológie v smartfónoch, využívajúc prenos hlasu cez IP s využitím IMS, ako náhradu za aplikácie OTT, ktoré umožňovali volania už skôr cez LTE a WIFI sieť. Bližšie som popísal kodek AMR-WB ktorý je použitý na prenos hlasu a podporuje technológiu HD voice, čím je zvýšená kvalita hlasu. Volanie a zasielanie správ pomocou daných technológii je na Slovensku novinkou, ktorú v súčastnosti podporuje jediný operátor Orange Slovensko. V spolupráci s firmou OpaleSystems, ktorá je členom ITU so zameraním sa na štandardizáciu,som sa následne zameral s programom MultiDSLA na vyhodnotenie hlasových vzoriek ktoré boli nahrané počas hlasových hovorov medzi dvomi mobilnými zariadeniami podporujúce technológie VoWIFI a VoLTE. Pri jednotlivých hovoroch došlo k utlmovaniu signálu na jednom mobilnom zariadení, a daným utlmením bola znížená kvalita hovoru. Na vyhodnotenie som použil objektívne metódy ale aj subjektívne metódy za účelom získania informácii kedy je užívateľ v dostačujúcej miere spokojný s kvalitou hovoru.
Key words:
POLQA, VoLTE, VoWiFi, E-model, PESQ

Display and download files

To display the final thesis assignment form click on the Display the final thesis assignment form icon. The following icons - Final thesis, Thesis appendices, Supervisor's review, Opponent's review - relate to the final thesis and can be downloaded. They could be displayed on condition they have been inserted and are available publicly.

Parts of thesis with postponed release:

Final thesis (final thesis appendices) unlimited
Reviews for final thesis unlimited